• PBX : 0212 709 0065
  • info@teknodisk.com

Bulut Bilişim

Network diagramlarında internet’i simgelemek için kullanılan bulut resminden yola çıkarak adı konulan “Bulut Bilişim” kavramı, herhangi bir uygulamanın internet üzerinden online olarak çalışmasıdır.

En büyük özelliği, kullanıcıların herhangi bir kurulum yapmasına ve standart yazılımlardaki gibi BT altyapı teknolojilerine fazla yatırım yapmasına gerek olmaması. Bulut Bilişim yönteminde tüm kaynaklar ve hizmetler “kullandıkça öde” modeliyle işletmelere sağlanır.

Microsoft’un Ocak 2010′da piyasaya sürdüğü “Microsoft Azure” isimli online işletim sistemi “Bulut Bilişim” teknolojisinin en güzel ve iyi örneklerinden biridir.

Bulut Nedir?

Online platformlarda, her hangi bir kuruluma gerek kalmadan web tabanlı uygulamalar ile müşterilere yazılım ve işlemsel kaynaklarını sunan yeni bir teknolojidir. Google’ın piyasaya süreceği ve tamamiyle internet tabanlı çalışacak işletim sistemi bu teknolojiye en iyi örnektir.

Peki Bulut Ne Değildir?

Internette online olarak çeşitli dataları saklayamadığımız veya herhangi bir web uygulamasında bilgileri depolayamadığımız ve gerektiğinde data geri dönüşümünün sağlamadığı işlemler Bulut Sistemlere veya bulut hesaplama olarak kabul edilmemektedir, yani bulut teknolojisi bir API değildir.

Yeni Bulut Bilişim uygulamalarının en önemli özellikeri şunlardır:

  • Local’deki datalarla senkronizasyon özelliğine sahip
  • Platform ve cihazlardan bağımlılığı yoktur. Herhangi bir bağımlılığı yoktur, her platform ve cihazda çalışabiliyor.
  • İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilir.
  • Güvenlik ve kişiye özel güvenlik ayarları. Adminin izin verdiği yetkilerle buluttaki veriler paylaşılabilir.
  • Artan işlem ve veri yükünde performansı yüksek,
  • Sınırsız kullanıcı erişim sağlayabilir.
  • Şirketlerin kendi bünyelerinde geliştirmiş oldukları yazılım ürünleri ile entegre edilebilen
  • Bir defada uygulanabileceği gibi, isteğe bağlı olarak ve ihtiyaçlar doğrultusunda modüler yapıyı da destekleyebilen


Günümüzdeki yazılımlar hem çok pahalı ve karmaşık, hem de yazılımın yanısıra bizlere server donanımı, kesintisiz güç, veri depolama, veri backup, network(ağ), işletim sistemi gibi konularda birçok ek maliyet getiriyor. Önemli ölçüde iş gücü ve mali kaynak isteyen bu ek yüklerle uğraşmanız anlamsız olur.

Sizler sadece operasyonel ve günlük kiralama işlevlerine odaklanın. Geri kalan tüm bilişim teknolojisi ile ilgili çalışmaları onlara bırakın. Alınan hizmet sadece yazılımla kalmayıp; donanım, sanal sunucu barındırma, depolama, yedekleme, network hizmetleri, işletim sistemi, load balancing, kesintisiz enerji, gibi birçok hizmeti de kapsamaktadır. Sadece yıllık belli bir ücret ödeyerek karmaşık bilişim deryasında boğulmak yerine her yerden kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve işlerinizi yürütebileceğiniz bulutu seçin.

  • 1574 defa okundu